26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły

 • Typ: eBook w formacie PDF
 • Ilość stron: 35
 • Wersja elektroniczna – pliki PDF do czytania na komputerze
 • Rok wydania: 2007
 • Wysyłka darmowa
 • Wydawca: Wiedza i Praktyka
 • Autor: Zespół ekspertów MEN

Streszczenie ebooka

26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły
Obowiązki dyrektora wobec nowych pracowników

Jako dyrektor szkoły masz prawo decydować o tym, kogo, na jakie stanowisko i w jakim terminie zatrudnisz. To Ty wybierasz także formę zatrudnienia odpowiednią ze względu na potrzeby Twojej szkoły. Nie masz jednak w tych sprawach pełnej dowolności. Obowiązują Cię bowiem przepisy, które regulują zatrudnianie nauczycieli i innych pracowników szkoły. Ty musisz je jedynie poprawnie zinterpretować. Wiąże się to jednak z dużą odpowiedzialnością, a konsekwencje popełnionego błędu są surowe.

Sprawdź zatem, jak zgodnie z przepisami zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły. Upewnij się, jaka umowa będzie najkorzystniejsza dla Twojej szkoły i jak ją poprawnie sformułować.

Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku!

Nie tylko na początku roku szkolnego, ale także przez cały okres jego trwania musisz podejmować decyzje kadrowe. Zdarzyć się może, że któryś z Twoich nauczycieli lub innych pracowników szkoły zechce rozwiązać stosunek pracy w trakcie roku szkolnego, skorzystać z wcześniejszej emerytury, urlopu bezpłatnego czy wychowawczego. Ty zaś w takiej sytuacji będziesz musiał zatrudnić na ich miejsce odpowiednią osobę.

Wybór umowy to niekiedy trudna decyzja. Na przykład nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ciężko Ci będzie zwolnić, a z kolei jeżeli spełni on wszystkie konieczne do tego warunki, a Ty nawiążesz z nim zwykłą umowę o pracę, to w przypadku gdy wystąpi on do sądu pracy, jemu z pewnością sąd przyzna rację. Z kolei jeżeli pochopnie zatrudnisz nauczyciela na tej podstawie, jego stosunek pracy może wygasnąć. Umowę na czas określony możesz wybrać tylko w ściśle określonych przypadkach, których nie wolno Ci „naciągać” do potrzeb szkoły.

Czy masz pewność, że wszystkich nauczycieli i innych pracowników szkoły zatrudniłeś zgodnie z wymaganymi na dane stanowisko kwalifikacjami?

Czy ustalając zbliżoność kierunku nauczyciela, jesteś w 100% przekonany, że zrobiłeś to poprawnie i że organ nadzoru nie podważy Twojej decyzji?

Wielu dyrektorów ma taką pewność, dopóki organ kontrolujący nie sprawdzi dokładnie, w jaki sposób są przestrzegane w szkole przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli i pracowników obsługi szkoły.

Sprawdź, czy zatrudniłeś swoich pracowników zgodnie z przepisami, czy wybrałeś najkorzystniejsze dla szkoły formy zatrudnienia, czy poprawnie sformułowałeś umowy, czy dopełniłeś wszystkich obowiązków wobec nowo zatrudnionych pracowników.

Skorzystaj z praktycznych wskazówek i pozbądź się wątpliwości dotyczących nawiązywania stosunków pracy.

W raporcie „26 wskazówek jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły” znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania:

 • Co powinieneś zrobić z dotychczas zawartymi umowami z każdą ze szkół wchodzących w skład zespołu?
 • Jaką formę zatrudnienia wybrać dla nowych nauczycieli, a jaką dla pracowników obsługi szkoły?
 • W jakiej sytuacji możesz zatrudnić nauczyciela na czas określony?
 • Jakich pracowników szkoły możesz zatrudnić na podstawie Kodeksu pracy?
 • Dlaczego do nauczycieli nie możesz stosować wprost przepisów o informacji o warunkach zatrudnienia?
 • O jakich warunkach zatrudnienia powinieneś poinformować nowo zatrudnionego nauczyciela?
 • W jakiej formie i terminie powinieneś przekazać nauczycielowi informację o warunkach zatrudnienia?
 • W jaki sposób powinieneś już na początku roku szkolnego zaplanować zatrudnienie w nowym roku szkolnym?

Sprawdź, jak w 100% zgodnie z prawem zatrudniać nowych pracowników szkoły.

W raporcie „26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły” znajdziesz niezbędne informacje, dzięki którym zyskasz pewność, że ani organ nadzoru, ani PIP nie podważą Twoich decyzji kadrowych. Unikniesz także sądu pracy – bowiem z raportem „26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły” nie popełnisz żadnego błędu, który byłby podstawą dla pracownika do pozwania Cię przed sąd pracy.

Doradzają Ci najlepsi specjaliści

W raporcie „26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły” znajdziesz porady specjalistów z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Konsultantem merytorycznym raportu jest Pan Artur Klawenek – naczelnik Wydziału Systemów Wynagradzania Departamentu Spraw Nauczycielskich MEN.

Nie zwlekaj

Zapoznaj się z raportem „26 wskazówek, jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły” i sprawdź, czy w Twojej szkole przestrzegane są wszystkie obowiązujące Cię przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Życzę Ci samych sukcesów zawodowych

Agnieszka Dec
(wydawca raportu „26 wskazówek jak zatrudniać nauczycieli i innych pracowników szkoły”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka)